Відкриті? дані
Закритий ЄДР

Тут мало б бути набагато більше даних і аналітики, але їх немає — тому що Міністерство юстиції України не відкриває свої дані — хоча зобов'язане це робити відповідно до закону.

ЄДР не публікується вже
...

Більше трьох років Мінюст не публікує дані ЄДР (Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань) повністю.

Але ж Мінюст публікує ЄДР у формі відкритих даних на Порталі?

Так, на порталі оприлюднено ЄДР, проте це менша його частина — публікується приблизно третина публічних даних ЄДР від того, що мало було б бути оприлюднено.

Дані, доступні на порталі Дані, які мають бути
код ЄДРПОУ код ЄДРПОУ
назва назва
адреса адреса
ПІБ керівника ПІБ керівника
стан юридичної особи стан юридичної особи
перелік засновників (лише ПІБ або назва та розмір частки) та бенефіціарів перелік засновників (ПІБ, адреса для фізичних осіб та назва, код та адреса, для юридичних, та розмір частки) та бенефіціарів
основний вид діяльності всі види діяльності
код модельного статуту код модельного статуту
-організаційно-правова форма
-органи управління
-вид установчого документа
-дата та номер запису про реєстрацію
-дані про відокремлені підрозділи (філії)
-дані про провадження у справі про банкрутство, санації, у т.ч. відомості про розпорядника майна
-юридичні особи, правонаступником яких є юридична особа
-правонаступники юридичної особи
-дата та номер запису про припинення, підстава для його внесення
-дата та номер запису про відміну припинення
-місце зберігання реєстраційної справи
-орган виконавчої влади, до сфери управління якого належить державне підприємство, або частку держави у статутному капіталі
-телефон та е-мейл
-та інші дані

А для чого ці дані взагалі потрібні?

Наразі ЄДР є другим за популярністю набором даних на Порталі. Як один з найважливіших реєстрів країни, він містить без перебільшення безцінні дані для бізнесу, антикорупційних ініціатив, дослідників.

Ці дані є одними з найважливіших в питанні боротьби з рейдерством, боротьба з яким в останні кілька років активно обговорюється на вищих рівнях влади в країні, але яке все ще існує.

Якщо говорити більш конкретно, додаткова інформація про засновників потрібна для їх однозначної ідентифікації. Наразі для фізичних осіб публікується лише ПІБ — і для двох записів неможливо в автоматичному режимі визначити, чи це одна й та сама людина, або повна тезка.

У випадку засновника-юридичної особи публікується лише його назва — і вона також не дає можливості ідентифікувати юридичну особу, оскільки у ЄДР присутні підприємства і установи з однаковою назвою.

Показати приклади

Контактні дані підприємств дозволять, наприклад, більш точно встановлювати можливий зв'язок між різними особами.

Відомості про філії (відокремлені підрозділи) взагалі відсутні в опублікованих на порталі файлах, хоча вони є в самому ЄДР.

Чому дані досі закриті?

Своїм наказом 897/5 Міністерство юстиції штучно обмежило перелік полів для публікації на порталі, і, хоча наказ має нижчу юридичну силу, ніж інші нормативно-правові акти — Мінюст керується саме своїм наказом.

Цей наказ незаконно обмежує доступ до публічної інформації, але, на думку самого Мінюста, документ носить «рекомендаційний, роз'яснювальний та інформаційний характер», і тому навіть не проходив державної реєстрації.

23 серпня 2019 року до наказу внесли зміни, які розширили перелік полів для публікації, але сам наказ про ці зміни досі не опублікований.

Звідки повні дані є у інших компаній?

Адміністратор ЄДР — ДП «НАІС»продає доступ до цих даних.

«Сервісна послуга у формі прикладного програмного інтерфейсу» коштує до 300 тисяч гривень на місяць у максимальному тарифі, станом на 2018 рік договір на її використання підписано з 23 підприємствами. При чому оплатили цей доступ лише 13.

Які договори діють станом на зараз — ДП «НАІС» відповідати відмовляється.

Такий продаж даних, на нашу думку, суперечить низці законів та принципів вільного доступу до інформації.

Що з цим можна зробити?

Активісти спільноти OpenUp звернулися з позовом до суду, в якому вимагають від Мінюста нарешті відкрити дані. Формальним позивачем виступила координаторка ініціативи Надія Бабинська, юридичний супровід надала ГО «Платформа прав людини». Розгляд справи триває.

***

8 листопада низка ЗМІ повідомила, що Міністерство юстиції повністю відкрило дані ЄДР. Пізніше про це написав і сам Мінюст.

Але це маніпуляція.

Міністерство юстиції дійсно прийняло і опублікувало новий наказ№ 3512/5 — який змінює перелік відомостей та порядок публікації для відкритих даних ЄДР.

Нажаль, прийняття наказу не означає автоматичну доступність даних. По-перше, згідно наказу, публікація повних відомостей буде здійснюватись «поступово в міру технічної реалізації такої можливості». По-друге, новий наказ майже дублює старий — від 23 серпня — який не виконувався.

Детальніше про новий наказ написали журналісти AIN.ua.

***

Одним з критеріїв для публікації інформації у форматі відкритих даних є суспільний інтерес до неї.

Відповідно до закону «Про доступ до публічної інформації», Міністерство юстиції зобов'язане надавати публічну інформацію у відповідь на запит. Цим маніфестом ми просимо вас надіслати такий запит — один раз — щоб показати Мінюсту, що суспільний інтерес до цих даних є.

Ми проти того, щоб обробка запитів на інформацію була інструментом тиску на державні органи — їх надсилання повинно бути лише інструментом для отримання інформації.

Тому будь ласка, не надсилайте більше одного запиту від себе — зловживання правом на доступ є порочною практикою.

Щоб отримати текст для запиту — введіть у форму нижче ваше ПІБ та електронну адресу, а також код ЄДРПОУ будь-якого підприємства, яке вас цікавить.

Скопіюйте текст запиту і надішліть його на електронну адресу Міністерства юстиції України — [email protected].

Коли вам надійде відповідь, будь ласка, перешліть її нам на адресу [email protected]. Ми зобов'язуємося використовувати ці відповіді лише заради добра, і при подальшій публікації деперсоналізувати їх.

Що таке запит на публічну інформацію і як він працює?

Ця форма використовується лише для генерації тексту запиту. Ми не збираємо і не зберігаємо інформацію, яку ви вводите.